Hakkımızda

İstanbul Edebiyat Kulübü

İstanbul Edebiyat Kulübü, öznesi kitaplar olan bir kulüptür. 1 Nisan 2017 tarihinde kurulan kulüp bu zamana kadar seksenin üzerinde kitap okuması, 100’e yakın tiyatro etkinliği, film okumaları, şiir dinletileri gibi etkinlikler yapmıştır.

Kulübümüzün en önemli amacı okunan kitapların farklı gözle yorumlanmasını sağlamaktır. Kulübümüzde mimar, mühendis, doktor, avukat, psikolog, yazılımcı, akademisyen, öğretmen ve yazar gibi birçok meslek dalından ve her siyasi ve dini görüşten üye bulunmaktadır. Kulübe üye kabulünde esas aldığımız tek nokta düzenli bir okuyucu olunmasıdır. Her üye, düzenli olarak üç haftada bir yaptığımız edebiyat buluşmalarında seçilen kitap üzerine yorum yapabilmekte ve kulübümüzdeki meslek çeşitliliği kitapların birçok açıdan değerlendirilmesini ve çok ayrıntılı biçimde irdelenmesini sağlamaktadır. Bu irdelemeler sırasında kulüp üyeleri tarafından seçilen kitabın başka kitaplarla, tiyatro oyunları veya filmlerle olan bağıntıları da ortaya çıkarılmaktadır.

Diğer taraftan bazen bin sayfalık bir kitap okuruz ve içinden belki de bir satırı, bir paragrafı delicesine o kitabı okuyan, o kitapla hemhal olmuş birileri ile paylaşmak isteriz. Acaba o kişi de o satırdan öyle etkilendi mi, onun yüreğine de aynı biçimde dokundu mu diye sormak isteriz. Ancak bunu soracağımız veya konuşacağımız bazen bir kişi bile bulamayız. İstanbul Edebiyat Kulübü yüreğinize dokunan, suratınıza çarpan bu satırları konuşacağınız bir sohbet ortamı da sunmaktadır.

Bir Bektaşi sözünde dediği gibi her insan bildiğinin âlimi, bilmediğinin talibidir. Dinlemeye ve anlatmaya talip olanları bekliyoruz. Unutmayın iyi edebiyatı konuşacağınız birileri var.

İstanbul Edebiyat Kulübü - Edebiyat Severlerin Buluşma Noktası